yükleniyor

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adınızın (domain) varsa firma adınıza yada faaliyet alanınıza uygun, kolay hatırlanabilir ve mümkün oldugunca kısa olması önemlidir. Alan adı genelde firma adı yada ünvanı, kişi adı yada soyadı, bir marka, faaliyet alanı, ürün adı, vereceği hizmetin adı, meslek adı gibi konulara göre seçilir.


Bu alan adlarının (domainlerin) organizasyonunu ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ) olarak bilinen kuruluş yapmaktadır. ICANN tarafından yetkilendirilmiş olan 100'e yakın kuruluş da tüm dünya ülkelerinde alt bayilikler oluşturarak alan adı tahsisini ücret karşılığında sizin adınıza gerçekleştirmektedirler.


Türkiye'de sonu ".tr" ile biten adresler Ortadoğu Teknik Üniveristesi (ODTÜ) tarafından tahsis edilmektedir.


Daha teknik olarak açıklamak gerekirse İnternet üzerinde kullanılan domain ( alanadı ) 'ler IP ( Internet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini IP (Internet Protokol) denilen numaralar sayesinde bulabilmektedir. (örn. www.antalyamiz.com için ip adresi 83.166.48.7 dir. ) IP adreslerinin hatırlanması ve kullanılması zor olduğu için bunun yerine kullanılması daha kolay olan isimlendirme yani alan Adı ( domain ) sistemi getirilmiştir.


Ülkelere verilmiş olan takılarının , örneğin türkiye için .tr takısının yönetimi o ülkedeki bir kuruma verilmektedir. Türkiye'de bu hizmeti ODTÜ bünyesindeki NIC.TR vermektedir. Bu kurum .tr ile biten isimler üzerinde her türlü yetkiye sahiptir. Bu takı öncesinde kullanılacak TLD 'ler ülkelerin tercihlerine bırakılmıştır. Türkiyede kullanılmakta olan .name.tr takısı kullanıldığı gibi bu kurum isterse .isim.tr şeklinde de isimler türeterek bunlarıda kullanabilir. Amerika'da ise ülke kodu kullanılmamaktadır bunun yerine .com .net .org gibi bilinen uzantılar kullanılmaktadır.


En bilinen domain uzantılarının açıklamalarını yapmak istersek ;

.com : Ticari kuruluşlar için

.net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için

.org : Dernekler, Organizasyonlar için

.gov : Devlet kuruluşları için

.edu : Eğitim kuruluşları için

.mil : Askeri kuruluşlar için

.ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)

.tv : Tuvalu adlı bir ülkeye ait domain uzantısıdır. Televizyon kanalları tarafından rağbet görmektedir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!